Święte Triduum Paschalne w Rodzinach

Święte Triduum Paschalne w Rodzinach

Kochani Parafianie!

Niespodziewana sytuacja jaka nas spotkała, każe nam w tym roku przeżywać pamiątkę wydarzeń paschalnych w odosobnieniu, podczas kwarantanny domowej, wprowadzonej dla dobra naszego społeczeństwa. Nietypowe okoliczności oraz ograniczenia z nimi związane uniemożliwiają nam gromadzenie się w kościele, co nas – duszpasterzy – napełnia tęsknotą i nadzieją na rychłą poprawę sytuacji. Oczekujemy na dzień, w którym będziemy mogli na powrót modlić się w naszej świątyni bez ograniczeń, wyśpiewując dziękczynne Te Deum za ustąpienie zagrożenia.

W kontekście tej sytuacji zapraszamy Was do duchowej łączności w modlitwie i zapraszamy do uczestnictwa w obrzędach Świętego Triduum Paschalnego przez łącza internetowe /YouTube/ każdego dnia o godz. 18.00. W tych celebracjach nie będą mogli uczestniczyć wierni ale tylko konieczni posługujący. Prosimy Was o zachowanie odpowiedniej dyscypliny i atmosfery domowej, która pozwoli Wam przeżywać te święte dni razem na modlitwie. Propozycje na każdy dzień do wykorzystania w rodzinie, w naszych domach zostały umieszczone na osobnym formularzu.

Sprawując liturgię Triduum Paschalnego w pustym kościele łączymy się duchowo z Wami wszystkimi, myśląc z nadzieją o dzieciach oczekujących na chrzest, o uczniach z klas trzecich tęskniących za Pierwszą Komunią, kandydatach do bierzmowania, o wszystkich rodzinach i pojedynczych parafianach, którzy pozostają w zamknięciu skrywając w sobie tajemnicę cierpienia i samotności.

Atmosfera obawy i lęku nie może w nas wierzących zagłuszyć wielkanocnej radości. Dlatego z głębi naszych zatroskanych, pasterskich serc przesyłamy pozdrowienie i życzymy Wam, by ta historyczna Wielkanoc 2020 roku zapisała się przede wszystkim w Waszych skołatanych sercach. Niech wiadomość o Zmartwychwstaniu Pana wyzwala w Was zbawczą ciekawość i pragnienie, by razem z Piotrem i Janem pobiec do grobu i przekonać się, że jest on pusty. Życzymy Wam i o to się modlimy, by ta zbawcza ciekawość i pragnienie spotkania Zmartwychwstałego towarzyszyły Wam po zakończeniu trudnych dla wielu doświadczeń epidemicznych. Ten pusty grób będzie na was czekać w naszym kościele, byście wracając do źródła łaski nabrali sił do dźwigania trudów nowej rzeczywistości. Oby najbliższe dni i wydarzenia przeżywane w małych kościołach domowych umocniły Was w wierze i wzajemnej miłości, która nie pozwoli przesłonić Boga żyjącego pośród swego Ludu.

Na te dni z modlitwą błogosławimy +
ks. Stanisław i ks. Grzegorz

Uwagi ogólne:

Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej a kończy obchodem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, dlatego po zakończeniu liturgii w czwartek i piątek nie otrzymujemy błogosławieństwa, ponieważ te trzy dni przeżywamy jak jeden dzień. Celebracje tych dni będą sprawowane w naszym kościele o godz. 18.00 bez udziału wiernych. Na każdy dzień będą wyznaczone godziny rozdawania Komunii dla chętnych, można też przyjąć Komunię duchowo. W związku ze stanem epidemii tegoroczną Paschę przeżywamy w gronie rodziny czy domowników. Wskazane jest przygotowanie godnego miejsca do modlitwy, zachowanie ciszy, wyłączenie telefonów i przeżywanie liturgii w odpowiednim stroju! Na stole nakrytym białym obrusem można umieści krzyż i świece używane przy okazji kolędy. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Bielsko-Żywieckiego nie będzie przygotowywana tradycyjna Ciemnica i Boży Grób, będzie można jednak w ciągu tych dni nawiedzić kościół na krótką modlitwę – poza Liturgią.

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa

Przygotowanie: prace i obowiązki domowe wykonujemy w ciągu dnia tak, by w spokoju i wyciszeniu uczestniczyć poprzez transmisję w Mszy Wieczerzy Pańskiej. Przypomną nam o tym dzwony o godz. 17.30, a te bijące po godz. 18.00 obwieszczą rozpoczęcie Triduum Paschalnego – ponownie usłyszymy je w Wielką Sobotę wieczorem. Bardzo zachęcamy do spożycia w tym dniu wspólnej, uroczystej kolacji na pamiątkę uczty paschalnej, o której usłyszymy w czytaniach. Najlepiej przygotować ją w jakiejś mierze już przed transmisją.

Wspólną kolację należy poprzedzić modlitwą, np.:
Ojciec: Pobłogosław, Panie, naszą rodzinę zgromadzoną w Twoje imię, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i spraw, abyśmy miłowali się wzajemnie, jak Ty nas umiłowałeś. W modlitwie, której nauczył na Jezus Chrystus prosimy o jedność i miłość w naszym domu, rodzinie, sąsiedztwie
i parafii: Ojcze nasz...

Na zakończenie kolacji modlitwie przewodniczy matka:
Matka: Panie Jezu, Ty jesteś najlepszym Przyjacielem. Byłeś nim dla swoich uczniów, dzieliłeś z nimi wszystkie radości i smutki. Byłeś także ich Panem, Mistrzem i Sługą, dlatego umyłeś im nogi. Naucz nas, co to znaczy prawdziwa przyjaźń. Spraw, abyśmy w naszej rodzinie i z naszymi braćmi
w wierze, trwali w jedności, miłości i pokoju. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Wielki Piątek – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa

Przygotowanie: wszelkie cięższe prace domowe powinny być wykonane przed rozpoczęciem Triduum tak, by podczas trzech ostatnich dni przed Wielkanocą pozostawić sobie tylko to, co konieczne. W Wielki Piątek pamiętamy o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, a dorośli między 18 a 60 rokiem życia o zachowaniu postu ścisłego – jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Staramy się zachować powagę tego dnia i nie przeszkadzać innym w rozważaniu Męki Pańskiej. Z racji ograniczeń i zakazów postarajmy się o wspólną modlitwę o godz. 15.00 poprzez rodzinne rozważenie Drogi Krzyżowej /wcześniej przygotowanej/ lub Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz wysłuchanie transmisji wieczornej Liturgii Męki Pańskiej z kościoła parafialnego. Przeżyjmy ten dzień szczególnie w modlitewnej łączności z chorymi, zwłaszcza dotkniętymi epidemią. Na czas transmisji można przygotować krzyż, który będziemy mogli uczcić podczas obrzędów wielkopiątkowych.

Spowiedź wielkanocna

Z racji zagrożenia zakażeniem nie wszyscy zdążyli skorzystać ze spowiedzi w tradycyjny sposób stąd zgodnie z poleceniem Biskupa Diecezjalnego na mocy prawa kościelnego przewidującego sytuacje wyjątkowe i szczególne zamiast spowiedzi wzbudzamy wewnętrznie szczery żal za popełnione grzechy ciężkie i lekkie i w modlitwie osobistej prosimy Boga o ich wybaczenie. Po takim osobistym akcie żalu możemy przystąpić do Komunii świętej z postanowieniem wyspowiadania się po ustaniu sytuacji zagrożenia, w tym wypadku po przywróceniu zasad normalnego funkcjonowania po ustaniu pandemii. W związku z powyższym zachęcamy, by Wielki Piątek był dla każdego i każdej z nas dniem pokuty i umartwienia.

Wielka Sobota – oczekiwanie na Zmartwychwstanie Chrystusa

W przeddzień Niedzieli Zmartwychwstania zazwyczaj całymi rodzinami uczestniczymy w święceniu pokarmów na stół wielkanocny i adoracji w Bożym Grobie. W tym roku zgodnie ze wskazaniami służb publicznych i Episkopatu nie przygotowujemy tradycyjnego Grobu Bożego, a pobłogosławienie pokarmów powinno odbyć się w gronie rodziny podczas śniadania wielkanocnego – osobny rytuał. Dlatego nie przynosimy koszyczków do poświecenia w kościele! Przez cały dzień można jednak nawiedzić kościół na osobistą modlitwę /z zachowaniem ostrożności/ i w wyznaczonych godzinach przyjąć Komunię świętą. Zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do wieczornej liturgii. Wszystkie prace i obowiązki wykonujemy tak, by cała rodzina mogła uczestniczyć przez transmisję w Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. Na jej zakończenie przy biciu dzwonów celebrans udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w głównej bramie kościoła. Zamiast tradycyjnych form pobożności praktykowanych zwykle w Wielką Sobotę proponujemy wspólną modlitwę rodzinną w godzinach popołudniowych, np. o 15.00.

Po znaku krzyża ojciec wypowiada modlitwę:
Ojciec: Panie Jezu Chryste, nasze zmartwychwstanie i życie, podźwignij nas z grobu grzechów, nawiedź
i napełnij duchową mocą. Spraw, abyśmy ugruntowani w wierze, nadziei i miłości mogli pojąć ze wszystkimi świętymi, jak wielka jest Twoja miłość. Tak bardzo nas umiłowałeś, że dla nas poniosłeś śmierć na krzyżu, aby żaden człowiek, który wierzy w Ciebie, nie zginął, ale miał życie wieczne. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Następnie odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie matka wypowiada słowa:
Matka: Panie, nasz Boże, niech obfite błogosławieństwo spłynie na Twój lud, który obchodził pamiątkę śmierci Twojego Syna i spodziewa się swojego zmartwychwstania; odpuść mu winy, udziel pocieszenia, umocnij go w świętej wierze i zapewnij mu wieczne zbawienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Liturgia Śniadania Wielkanocnego

Stosujemy obrzęd w zastępstwie poświęcenia pokarmów w kościele.
Jeśli w rodzinie istnieje zwyczaj uroczystej kolacji już w Wielką Sobotę można także użyć poniższego rytuału. Stół uroczyście nakryty do wieczerzy/śniadania wielkanocnego - na środku stołu świeca. Przygotowana woda święcona /jeśli jest w domu/ i kropidło.Ojciec zapala świecę i wznosząc ją do góry mówi:

Ojciec: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja!
Wszyscy: Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!
Matka odczytuje fragment Ewangelii wg św. Łukasza (Łk24,36-43)

Matka: Czytanie z Ewangelii według św. Łukasza:
A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: „Pokój wam!” Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: „Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam”. Lecz oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: „Macie tu coś do jedzenia?” Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich.
Matka: Oto słowo Pańskie.
Wszyscy: Chwała Tobie Chryste.

Ojciec: Niech ta woda święcona przypomni nam nasze zanurzenie chrzcielne w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Ojciec kropi wodą święconą wszystkich i mówi:
Ojciec: Wieść o zmartwychwstaniu Pana przemieniła Apostołów i napełniła ich wielką radością. Niech radość ta będzie również naszym udziałem. Życzę nam wszystkim, by Chrystus Zmartwychwstały stale był gościem naszego domu, a pokój, który głosił całemu światu stale gościł w naszych sercach. Na znak wzajemnej życzliwości i miłości podzielmy się święconym jajkiem, symbolem życia, a naszą modlitwą ogarnijmy naszą rodzinę, zmarłych, naszych sąsiadów, naszą Parafię, Kościół Powszechny i cały świat: Ojcze nasz...
Ojciec: Boże, Ty w dniu dzisiejszym pokonałeś śmierć i otworzyłeś nam wieczność przez Twojego Jednorodzonego Syna, spraw, abyśmy wraz z Nim zasiedli do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Ojciec podaje każdemu kawałek święconego jajka, po czym wszyscy składają sobie życzenia i zasiadają do stołu i z radością spożywają potrawy. Jeżeli nie ma ojca czy matki, liturgię prowadzi ktoś z domowników.

Godziny otwarcia kancelarii

w środy i piątki:
- po wieczornej Mszy św. (od 18.50)

wezwanie do chorego i pogrzebu:
- w każdej chwili

Sakrament pokuty

codziennie:
- pół godziny przed każdą Mszą św.

w każdy pierwszy piątek miesiąca:
- godzinę przed Mszą św.

Adres i kontakt

ul. Kościelna 8
34-120 Sułkowice-Łęg

Telefon: 33 875 25 24
parafia@sulkowice.duszpasterstwa.bielsko.pl

Gość Niedzielny logo